App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2021 3A State Volleyball
SHARE
Thu, Nov 18 - Fri, Nov 19
Yakima Valley SunDome
November 18
  
November 18
  
November 18
  
November 19
  
November 19
 
   
#5 11 Arlington 3
6 Bishop Blanchet 0
         
            
#1 19 Bainbridge 3
14 Walla Walla 2
    
#17 11 Arlington 0
3 Ferndale 3
      
  
#6 19 Bainbridge 0
3 Ferndale 3
        
          
        
#25 3 Ferndale 0
2 Peninsula 3
   
   
#7 10 Seattle Prep 1
7 Bellevue 3
        
           
#2 18 Eastside Cathol 3
15 Central Kitsap 2
    
#18 7 Bellevue 0
2 Peninsula 3
      
  
#8 18 Eastside Cathol 1
2 Peninsula 3
        
          
           
#30 2 Peninsula 1
4 Mead 3
   
#9 12 Kelso 1
5 Mt Spokane 3
        
           
#3 20 Kentlake 2
13 Snohomish 3
    
#19 5 Mt Spokane 1
4 Mead 3
      
  
#10 13 Snohomish 0
4 Mead 3
        
          
        
#26 4 Mead 3
8 Auburn Riversid 0
   
   
#11 9 Stanwood 0
8 Auburn Riversid 3
        
           
#4 17 North Thurston 0
16 Interlake 3
    
#20 8 Auburn Riversid 3
1 Lakeside (Sea) 1
      
  
#12 16 Interlake 0
1 Lakeside (Sea) 3
        
         
#29 3 Ferndale 3
8 Auburn Riversid 0
           
      
#13 6 Bishop Blanchet 3
19 Bainbridge 1
     
            
        
#21 6 Bishop Blanchet 3
10 Seattle Prep 2
   
      
#14 10 Seattle Prep 3
18 Eastside Cathol 1
     
           
           
#27 6 Bishop Blanchet 0
12 Kelso 3
      
#15 12 Kelso 3
13 Snohomish 1
     
           
        
#22 12 Kelso 3
16 Interlake 2
   
      
#16 9 Stanwood 1
16 Interlake 3
     
           
            
         
#23 11 Arlington 3
7 Bellevue 1
   
            
           
#28 11 Arlington 1
5 Mt Spokane 3
         
#24 5 Mt Spokane 3
1 Lakeside (Sea) 0
  
           
            
Click on game box for more game details.
November 18
  
November 18
  
November 18
  
November 19
  
November 19
 
   
#5 11 Arlington 3
6 Bishop Blanchet 0
         
            
#1 19 Bainbridge 3
14 Walla Walla 2
    
#17 11 Arlington 0
3 Ferndale 3
      
  
#6 19 Bainbridge 0
3 Ferndale 3
        
          
        
#25 3 Ferndale 0
2 Peninsula 3
   
   
#7 10 Seattle Prep 1
7 Bellevue 3
        
           
#2 18 Eastside Cathol 3
15 Central Kitsap 2
    
#18 7 Bellevue 0
2 Peninsula 3
      
  
#8 18 Eastside Cathol 1
2 Peninsula 3
        
          
           
#30 2 Peninsula 1
4 Mead 3
   
#9 12 Kelso 1
5 Mt Spokane 3
        
           
#3 20 Kentlake 2
13 Snohomish 3
    
#19 5 Mt Spokane 1
4 Mead 3
      
  
#10 13 Snohomish 0
4 Mead 3
        
          
        
#26 4 Mead 3
8 Auburn Riversid 0
   
   
#11 9 Stanwood 0
8 Auburn Riversid 3
        
           
#4 17 North Thurston 0
16 Interlake 3
    
#20 8 Auburn Riversid 3
1 Lakeside (Sea) 1
      
  
#12 16 Interlake 0
1 Lakeside (Sea) 3
        
         
#29 3 Ferndale 3
8 Auburn Riversid 0
           
      
#13 6 Bishop Blanchet 3
19 Bainbridge 1
     
            
        
#21 6 Bishop Blanchet 3
10 Seattle Prep 2
   
      
#14 10 Seattle Prep 3
18 Eastside Cathol 1
     
           
           
#27 6 Bishop Blanchet 0
12 Kelso 3
      
#15 12 Kelso 3
13 Snohomish 1
     
           
        
#22 12 Kelso 3
16 Interlake 2
   
      
#16 9 Stanwood 1
16 Interlake 3
     
           
            
         
#23 11 Arlington 3
7 Bellevue 1
   
            
           
#28 11 Arlington 1
5 Mt Spokane 3
         
#24 5 Mt Spokane 3
1 Lakeside (Sea) 0
  
           
            
Tap game box for more game details.
 
Thursday, November 18, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 9:45 AM
TBD
Bainbridge 3
@Walla Walla 2
Bainbridge to #6 Out
#2 9:45 AM
TBD
Eastside Catholic 3
@Central Kitsap 2
Eastside Catholic to #8 Out
#3 9:45 AM
TBD
Kentlake 2
@Snohomish 3
Snohomish to #10 Out
#4 9:45 AM
TBD
North Thurston 0
@Interlake 3
Interlake to #12 Out
#5 11:45 AM
TBD
Arlington 3
@Bishop Blanchet 0
Arlington to #17 Bishop Blanchet to #13
#7 11:45 AM
TBD
Seattle Prep 1
@Bellevue 3
Bellevue to #18 Seattle Prep to #14
#9 11:45 AM
TBD
Kelso 1
@Mt Spokane 3
Mt Spokane to #19 Kelso to #15
#11 11:45 AM
TBD
Stanwood 0
@Auburn Riverside 3
Auburn Riverside to #20 Stanwood to #16
#6 1:30 PM
TBD
Bainbridge 0
@Ferndale 3
Ferndale to #17 Bainbridge to #13
#8 1:30 PM
TBD
Eastside Catholic 1
@Peninsula 3
Peninsula to #18 Eastside Catholic to #14
#10 1:30 PM
TBD
Snohomish 0
@Mead 3
Mead to #19 Snohomish to #15
#12 1:30 PM
TBD
Interlake 0
@Lakeside (Sea) 3
Lakeside (Sea) to #20 Interlake to #16
#13 5:15 PM
TBD
Bishop Blanchet 3
@Bainbridge 1
Bishop Blanchet to #21 Out
#14 5:15 PM
TBD
Seattle Prep 3
@Eastside Catholic 1
Seattle Prep to #21 Out
#17 5:15 PM
TBD
Arlington 0
@Ferndale 3
Ferndale to #25 Arlington to #23
#18 5:15 PM
TBD
Bellevue 0
@Peninsula 3
Peninsula to #25 Bellevue to #23
#15 6:45 PM
TBD
Kelso 3
@Snohomish 1
Kelso to #22 Out
#16 6:45 PM
TBD
Stanwood 1
@Interlake 3
Interlake to #22 Out
#19 6:45 PM
TBD
Mt Spokane 1
@Mead 3
Mead to #26 Mt Spokane to #24
#20 6:45 PM
TBD
Auburn Riverside 3
@Lakeside (Sea) 1
Auburn Riverside to #26 Lakeside (Sea) to #24
 
Friday, November 19, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 12:30 PM
TBD
Bishop Blanchet 3
@Seattle Prep 2
Bishop Blanchet to #27 Out
#22 12:30 PM
TBD
Kelso 3
@Interlake 2
Kelso to #27 Out
#23 12:30 PM
TBD
Arlington 3
@Bellevue 1
Arlington to #28 Out
#24 12:30 PM
TBD
Mt Spokane 3
@Lakeside (Sea) 0
Mt Spokane to #28 Out
#25 2:15 PM
TBD
Ferndale 0
@Peninsula 3
Peninsula to #30 Ferndale to #29
#26 2:15 PM
TBD
Mead 3
@Auburn Riverside 0
Mead to #30 Auburn Riverside to #29
#27 5:45 PM
TBD
Bishop Blanchet 0
@Kelso 3
Seventh Place Eighth Place
#28 5:45 PM
TBD
Arlington 1
@Mt Spokane 3
Fifth Place Sixth Place
#29 7:15 PM
TBD
Ferndale 3
@Auburn Riverside 0
Third Place Fourth Place
#30 7:15 PM
TBD
Peninsula 1
@Mead 3
First Place Second Place
2021 3A State Volleyball
Yakima Valley SunDome
Thu, Nov 18 - Fri, Nov 19

Director:
Cindy Adsit
cadsit@wiaa.com
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and live set scores.

Trophies

First Place
Winner Game 30
Second Place
Loser Game 30
Third Place
Winner Game 29
Fourth Place
Loser Game 29
Fifth Place
Winner Game 28
Sixth Place
Loser Game 28
Seventh Place
Winner Game 27
Eighth Place
Loser Game 27

Tournament Seeding

1Seed 1Lakeside (Sea)
2Seed 2Peninsula
3Seed 3Ferndale
4Seed 4Mead
5Seed 5Mt Spokane
6Seed 6Bishop Blanchet
7Seed 7Bellevue
8Seed 8Auburn Riverside
9Seed 9Stanwood
10Seed 10Seattle Prep.
11Seed 11Arlington
12Seed 12Kelso
13Seed 13Snohomish
14Seed 14Walla Walla
15Seed 15Central Kitsap
16Seed 16Interlake
17Seed 17North Thurston
18Seed 18Eastside Catholic
19Seed 19Bainbridge
20Seed 20Kentlake