App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
District 3/4 3A Girls Basketball
SHARE
Wed, Feb 9 - Sat, Feb 19
February 9
PLAY-IN
  
February 19
Higher Seed Hosts
  
February 17
Higher Seed Hosts
  
February 15
Higher Seed Hosts
  
February 11
Higher Seed Hosts
  
February 16
Auburn HS
  
February 19
Auburn HS
 
#A #17 Bainbridge
#16 Timberline
           
#1 #14 Todd Beamer 45
#11 Lakes 44
      
                 
        
#9 #14 Todd Beamer 45
#5 North Thurst 72
        
           
#2 #5 North Thurst 47
#3 Auburn 53
      
                 
      
#15 #8 Peninsula 32
#5 North Thurst 43
           
           
#3 #10 Auburn Rive 52
#15 Heritage 47
  
#13 #2 Lincoln 46
#3 Auburn 63
   
                
         
#10 #8 Peninsula 43
#10 Auburn Rive 34
       
           
#4 #2 Lincoln 44
#8 Peninsula 37
      
                 
   
#18 #7 Bonney Lake 68
#5 North Thurst 51
              
           
#5 #12 Yelm 56
#13 Mt. Tahoma 27
     
#20 #4 Kelso 66
#3 Auburn 46
                
         
#11 #7 Bonney Lake 65
#12 Yelm 49
       
           
#6 #4 Kelso 61
#7 Bonney Lake 48
      
                 
      
#16 #7 Bonney Lake 62
#6 Auburn Mount 34
           
           
#7 #16 Timberline 42
#9 Prairie 51
  
#14 #4 Kelso 76
#1 Gig Harbor 68
   
                
         
#12 #9 Prairie 30
#6 Auburn Mount 51
       
   
#17 #8 Peninsula 49
#6 Auburn Mount 27
       
#8 #6 Auburn Mount 46
#1 Gig Harbor 54
     
#19 #2 Lincoln 62
#1 Gig Harbor 41
               
                
Click on game box for more game details.
February 9
PLAY-IN
  
February 19
Higher Seed Hosts
  
February 17
Higher Seed Hosts
  
February 15
Higher Seed Hosts
  
February 11
Higher Seed Hosts
  
February 16
Auburn HS
  
February 19
Auburn HS
 
#A #17 Bainbridge
#16 Timberline
           
#1 #14 Todd Beamer 45
#11 Lakes 44
      
                 
        
#9 #14 Todd Beamer 45
#5 North Thurst 72
        
           
#2 #5 North Thurst 47
#3 Auburn 53
      
                 
      
#15 #8 Peninsula 32
#5 North Thurst 43
           
           
#3 #10 Auburn Rive 52
#15 Heritage 47
  
#13 #2 Lincoln 46
#3 Auburn 63
   
                
         
#10 #8 Peninsula 43
#10 Auburn Rive 34
       
           
#4 #2 Lincoln 44
#8 Peninsula 37
      
                 
   
#18 #7 Bonney Lake 68
#5 North Thurst 51
              
           
#5 #12 Yelm 56
#13 Mt. Tahoma 27
     
#20 #4 Kelso 66
#3 Auburn 46
                
         
#11 #7 Bonney Lake 65
#12 Yelm 49
       
           
#6 #4 Kelso 61
#7 Bonney Lake 48
      
                 
      
#16 #7 Bonney Lake 62
#6 Auburn Mount 34
           
           
#7 #16 Timberline 42
#9 Prairie 51
  
#14 #4 Kelso 76
#1 Gig Harbor 68
   
                
         
#12 #9 Prairie 30
#6 Auburn Mount 51
       
   
#17 #8 Peninsula 49
#6 Auburn Mount 27
       
#8 #6 Auburn Mount 46
#1 Gig Harbor 54
     
#19 #2 Lincoln 62
#1 Gig Harbor 41
               
                
Tap game box for more game details.
 
Wednesday, February 9, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
A TBD
NO GAME
#17 Bainbridge
@#16 Timberline
Out Out
 
Friday, February 11, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 6:00 PM
Higher Seed Hosts
#14 Todd Beamer 45
@#11 Lakes 44
#14 Todd Beamer to #9 Out
#7 6:00 PM
Higher Seed Hosts
#16 Timberline 42
@#9 Prairie 51
#9 Prairie to #12 Out
#2 7:00 PM
Higher Seed Hosts
#5 North Thurston 47
@#3 Auburn 53
#3 Auburn to #13 #5 North Thurston to #9
#3 7:00 PM
Higher Seed Hosts
#10 Auburn Riverside 52
@#15 Heritage 47
#10 Auburn Riverside to #10 Out
#4 7:00 PM
Higher Seed Hosts
#2 Lincoln 44
@#8 Peninsula 37
#2 Lincoln to #13 #8 Peninsula to #10
#5 7:00 PM
Higher Seed Hosts
#12 Yelm 56
@#13 Mt. Tahoma 27
#12 Yelm to #11 Out
#6 7:00 PM
Higher Seed Hosts
#4 Kelso 61
@#7 Bonney Lake 48
#4 Kelso to #14 #7 Bonney Lake to #11
#8 7:00 PM
Gig Harbor HS
#6 Auburn Mountainview 46
@#1 Gig Harbor 54
#1 Gig Harbor to #14 #6 Auburn Mountainview to #12
 
Tuesday, February 15, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 6:00 PM
Higher Seed Hosts
#7 Bonney Lake 65
@#12 Yelm 49
#7 Bonney Lake to #16 Out
#12 6:00 PM
Higher Seed Hosts
#9 Prairie 30
@#6 Auburn Mountainview 51
#6 Auburn Mountainview to #16 Out
#9 7:00 PM
Higher Seed Hosts
#14 Todd Beamer 45
@#5 North Thurston 72
#5 North Thurston to #15 Out
#10 7:00 PM
Higher Seed Hosts
#8 Peninsula 43
@#10 Auburn Riverside 34
#8 Peninsula to #15 Out
 
Wednesday, February 16, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#14 6:00 PM
Auburn HS
#4 Kelso 76
@#1 Gig Harbor 68
#4 Kelso to #20 #1 Gig Harbor to #19
#13 8:00 PM
Auburn HS
#2 Lincoln 46
@#3 Auburn 63
#3 Auburn to #20 #2 Lincoln to #19
 
Thursday, February 17, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#16 6:00 PM
Auburn Mt. View
#7 Bonney Lake 62
@#6 Auburn Mountainview 34
#7 Bonney Lake to #18 #6 Auburn Mountainview to #17
#15 7:00 PM
Higher Seed Hosts
#8 Peninsula 32
@#5 North Thurston 43
#5 North Thurston to #18 #8 Peninsula to #17
 
Saturday, February 19, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#18 1:00 PM
Higher Seed Hosts
#7 Bonney Lake 68
@#5 North Thurston 51
Fifth Place Sixth Place
#19 1:30 PM
Auburn HS
#2 Lincoln 62
@#1 Gig Harbor 41
Third Place Fourth Place
#20 5:30 PM
Auburn HS
#4 Kelso 66
@#3 Auburn 46
First Place Second Place
#17 6:00 PM
Higher Seed Hosts
#8 Peninsula 49
@#6 Auburn Mountainview 27
Seventh Place Out
District 3/4 3A Girls Basketball
Wed, Feb 9 - Sat, Feb 19

Director:
Rob Swaim
rswaim@auburn.wednet.edu
Winners AND Losers of Games #20, #19 and #18 and Winner of Game #17 advance to Regionals. WIAA Seeding Committee will seed the State Tournament Bracket.

Play-In Details
If Bainbridge wins, they advance as either the SSC #3, #4 or #5 Seed depending on where they finish in their league. If the SSC #5 wins, they advance to Gm7. The Loser is out.

test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.

On to Regionals

First Place
Winner Game 20
Second Place
Loser Game 20
Third Place
Winner Game 19
Fourth Place
Loser Game 19
Fifth Place
Winner Game 18
Sixth Place
Loser Game 18
Seventh Place
Winner Game 17

Tournament Seeding

1SSC #1Gig Harbor
2PCL #1Lincoln
3NPSL #1Auburn
4GSHL #1Kelso
5PCL #2Bonney Lake
6SSC #2North Thurston
7SSC #3Peninsula
8NPSL #2Auburn Mountainview
9GSHL #2Prairie
10NPSL #3Auburn Riverside
11PCL #3Lakes
12SSC #4Yelm
13PCL #4Mt. Tahoma
14NPSL #4Todd Beamer
15GSHL #3Heritage
16SSC #5Timberline
17TBDBainbridge